A táplálkozásunk egy tanulási folyamat eredménye. Az alapokat elsősorban a családi környezetben érvényesülő étkezési szokások adják, ahol szülők nem tudatosan, de átadják az evéssel kapcsolatos szokásokat a gyermekeiknek, melyek sok esetben nem támogatják az egészséget. Mindez hagyományként gyűrűzik tovább a későbbi utódokra. A jelenlegi táplálkozási szokásaink sajnos már egyáltalán nincsenek összhangban a természetes testi szükségleteinkkel.
Felgyorsult világunkban, szeretjük, ha az ételeink pillanatok alatt elkészülnek, hamar jól lehet lakni tőlük és intenzív íz élményt is nyújtanak. Nem kell jó szakácsnak lennünk, mivel az ízesített félkész, vagy már egyből fogyasztható készételek, intenzív élményt nyújtanak ízlelőbimbóinknak. Napi táplálkozásunkban előtérbe kerültek a különböző módon – ízfokozók, állományjavítók, aromák, mesterséges színezőanyagok és tartósítószerek hozzáadásával – átalakított, feldolgozott élelmiszerek fogyasztása. Mindezért nagy árat fizethetünk. Hosszú távon aláássuk egészségünket, így tudatlanságunkkal beteggé esszük magunkat.
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Paracelsus egy a XVI. században élő híres orvos bölcsen megfogalmazta.
Minden méreg, semmi sincs méreg nélkül, egyedül a mennyiségen múlik, hogy valami méreg-e vagy sem.
Ez a cukorra is igaz. Kétarcú energiaforrás és fontos anyagok szintézisének alapanyaga.
Másfelől, nagyobb mennyiségben a szervezetbe kerülve a felesleges glükóz, súlyos betegségek okozójává válhat.