Napi étkezéseink alkalmával, az elfogyasztott étel a szokásos útján haladva először a szánkba, majd a nyelőcsövünkön keresztül a gyomrunkba kerül. Itt kezdődik meg a táplálék kémiai feltárása, egyes anyagok felszívódása. Azonban a valódi emésztés mégsem a gyomrunkban történik. E szervünk fő funkciója az elfogyasztott táplálék tárolása és a bejutott baktériumok elpusztítása. Ehhez naponta kb. 1 – 2,5 liter többnyire sósavból és nyákból álló váladékot termel.
A gyomorból a táplálék, az itt lévő izmok összehúzódásával folyamatosan a bélrendszerbe kerül. Ez a folyamat egyfajta tompa, morgó hanggal jár.
Ezt hívjuk „korgásnak”, ami végig kíséri a gyomor kiürítését. Azért nem halljuk mindig, mert a gyomor tartalma tompítja ezt a hangot. Vagyis ha üres a gyomor, akkor nincs hangtompítás, ezért hallható.
Milyen gyorsan ürül ki a gyomor?
Ez nem csak az elfogyasztott tápláléktól függ. Például az izgatottság gyorsítja, míg a félelem és a zsíros ételek lassítják a gyomor kiürülését.
Jelentős mértékben a táplálék minősége befolyásolja. Szénhidrátban gazdag, élelmi (diétás) rostokat tartalmazó ételek akár 2 órán belül kiürülnek a gyomorból, de a fehérje dús, zsíros ételek esetében ez akár 5 óráig is eltarthat. Természetesen a kiürülés ideje függ a gyomortartalom mennyiségétől is.
Mivel a vitaminok és az ásványi anyagok legnagyobb része a vékonybélben szívódik fel, azon keresztül kerül a szervezetünkbe, nem sok értelme van a táplálékot a gyomorban több órán keresztül állomásoztatni. A táplálék hamarabb kerül a megfelelőbb helyére, a vékonybélbe, ha ételeinket változatosan állítjuk össze.
Mivel a rosthiányos táplálkozás számos betegség kialakulásában játszhat szerepet, igyekezzünk, hogy napi szinten minél több élelmi rostot tartalmazó ételt fogyasszunk.
Az egészséges emberek számára ajánlott rostmennyiség 25-35 gramm, ami mellett nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása is.
Legfontosabb forrásai a gyümölcsök (pl. áfonya, málna, szeder, barack, eper, grapefruit, narancs, szőlő, kivi, szilva, cseresznye), a zöldségek (pl. brokkoli, cékla, retek, sárgarépa, zöldbab, spenót), hüvelyesek (csicseriborsó, lencse, babfélék) a hántolatlan gabonafélék (bulgur, hajdina, zab, tönkölybúza) és az olajos magvak.
Napi szükséges rostbevitel nagyrésze elérhető pár perces müzlivel. Próbálja ki, nem fog csalódni! Készítse el müzlijét az alábbi recept alapján, melyet ízlés szerint felturbózhat.
Adalékmentes, gyors müzli készítése.
Ennek a reggelire, vagy tízóraira ajánlott ételnek az alapja Dr. Michael Greger (orvos, író és nemzetközileg elismert táplálkozástudományi, élelmiszer-biztonsági és közegészségügyi előadó) és Gene Stone (számos növényi táplálkozással foglalkozó könyv szerzője, köztük a New York Times sikerlistáját vezető Forks over Knives című munkájával) ajánlása alapján készült. Az összetevőket olyan termékekből állítottuk össze, amelyek mindenki számára könnyen elérhetők és kiegészítik egymás jótékony hatásait.
Hozzávalók és elkészítése:
- Egy kisebb edénybe tegyünk fel kb 3 dl vizet forrni, közben
- 2 evőkanál zabpelyhet,
- 2 evőkanál árpapelyhet,
- 1 evőkanál kókuszreszeléket (ezt utólag is rászórhatjuk),
- 1 evőkanál lenmagpelyhet,
- 1 evőkanál magkeveréket (szezámpehely, napraforgó, rozspehely, búzapehely),
- 1 teáskanál chia magot, adjunk hozzá.
- Folyamatos kavargatás mellett várjuk meg amíg elegyünk felforr, (kb 1-2 perc) majd még további néhány másodperc után az edényt húzzuk félre a tűzhelyről.
- Néhány percet még hagyjuk a keveréket tovább hűlni, majd tehetünk bele:
- 1 kisebb marék fagyasztott vörös áfonyát, vagy más bogyós gyümölcsöt,
- édesebb szájúak 1 teáskanál eritritet.
- Miután langyosra hűlt, hozzáadunk még:
- 1 evőkanál búzacsírát,
- 1 evőkanál karobport.
- A hozzávalókat összekeverjük és máris fogyasztható.
Mivel ennek a müzlinek magas a folyadékfelvevő képessége fontos, hogy elfogyasztása után igyunk elegendő vizet.
A müzli elkészítése megtekinthető youtube videón is. Kattints IDE!
A müzli összetevőit saját ízlése szerint kiegészítheti. Rakhat bele mazsolát, aszalt áfonyát. (Lehetőleg ne cukrozottat.)
Aki napi rendszerességgel fogyasztja, már néhány hét után tapasztalni fogja pozitív hatásait. Ez elsődlegesen a jobb emésztésben, és a túlsúly csökkenésében jelentkezhet, de hosszabb távon javulást tapasztalhat vércukor szintjében és vérnyomás ingadozásában is. Mindez természetesen attól is függ, hogy a többi étkezése miből áll és milyen életmódot folytat.
Tudatos táplálkozásának ez egy olyan eleme lehet, mely támogatja egészség megőrző törekvésében.