A basmati rizst több ezer éve, elsősorban Indiában és Pakisztánban, a Himalája hegység lábánál termesztik. Beszédes nevét egyik különleges tulajdonságáról kapta. A basmati szó jelentése, az „illatok gyöngye”, az „illatok királynője”. A magyar konyhákban is sokan ismerik, használják és szeretik, egyszerű és gyors elkészítése, különleges íze és illata miatt.
13+1 tény, ami segíthet abban, hogy a hagyományos fehér rizs helyett az „illatok királynőjét”, a hosszú szemű basmati rizst válasszuk.
- Koleszterinmentes.
- Nem tartalmaz glutént.
- A laktóz-érzékeny emberek is bátran fogyaszthatják a belőle készült rizstejet.
- Diétában is jól alkalmazható, mivel szénhidráttartalma a véráramba minden más rizsnél lassabban szívódik fel (glikémiás indexe 58), nem emeli meg gyorsan a vércukorszintet.
- Fontos B vitaminok forrása, amelyek segítenek a szív, az izmok és az idegrendszer optimális működésében.
- Állagában, színében, főzési technikájában nagyon hasonló, viszont jóval egészségesebb és ízletesebb, mint a hagyományos fehér rizs.
- Tápláló, így sokáig nem leszünk éhesek tőle.
- Könnyen emészthető.
- Íze intenzíven aromás. Jól megy az ázsiai szószos ételekhez, salátákhoz, vagy bármilyen ételhez, amihez egyébként is rizst adnánk köretként. Magában is szinte megunhatatlan ízű.
- Pergős rizs, melynek illata a pörkölt mogyoróra emlékeztet.
- Rosttartalma magas (3-szor magasabb, mint a fehér rizsé), ezáltal segít csökkenteni a koleszterin- és a vércukorszintet.
- Serkenti az anyagcsere folyamatokat, támogatja a bélrendszer tisztulását.
- Főzése egyszerű és gyors.
+1. Miért is ne?
Ennyi szuper kedvező tulajdonság!! Van még olyan ember, aki a basmati rizs helyett továbbra is a fehér rizst fogja választani?
Reméljük mindenkinek kedve kerekedett megízlelni, ezt a kinézetre és ízre is remek rizsfajtát. Ha szaporán bólogat, akkor Önnek szól az alább olvasható néhány információ a rizs főzésével kapcsolatban.
Hogyan főzzük meg a basmati rizst?
Hozzávalók 4 személy részére:
250 g basmati rizs
360 ml víz
só
- A rizsszemeket alaposan mossuk át.
- Áztassuk be. Bár előzőleg nem lenne szükséges, mégis azt szokták javasolni, hogy főzés előtt legalább 20-30 percre áztassuk be. (A hagyományos Indiai konyhában is beáztatják, ezáltal javul a rizs tápértéke.)
- Forraljuk fel a vizet, majd ha felforrt sózzuk meg és tegyük bele a basmati rizst.
- Lassú tűzön addig főzzük, míg megpuhul kb. 15-20 percig. A főzés során a szemek hosszanti irányban megduzzadnak, így a hosszú-keskeny szemek kétszeresére nőnek.
- Szűrjük le és hagyjuk kb. 5 percig lecsepegni.
- A rizst helyezzük egy tálaló edénybe, majd locsoljuk meg kb. 2 evőkanál zsiradékkal. (Olíva olaj, szezámolaj) ízlés szerint fűszerezhetjük (só, római kömény, curry, bors..)
A basmati rizsből készíthetünk finom rizsgombócokat is, amit feltétként tálalhatunk különböző főzelékekhez, salátákhoz, de készíthetünk hozzá gombás vagy paradicsomos mártásokat, vagy bármilyen szószt is.
Rizsgombóc hozzávalók:
30 dkg basmati rizs
2 közepes vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
5 dkg vaj
só
frissen őrölt fekete bors
4-5 dl zöldségalaplé ( vagy gyors megoldásként néhány evőkanál sómentes Vega mixet vízben felfőzünk, és ezt öntjük a rizsre.)
panírozáshoz:
-teljes kiőrlésű liszt,
–tojás, (tojás helyett használhatunk lenmagból készült „tojáspótlót”
1 evőkanál őrölt lenmaghoz, 3 evőkanál langyos vizet adunk, majd csomómentesre keverjük. Fűszerezhetjük ízlés szerint (só, magyaros fűszerkeverék)
– zsemlemorzsa (zsemlemorzsa helyett tönkölykorpába is forgathatjuk a gombócokat, sőt hántolt napraforgómagot is belecsempészhetünk a panírba)
A gombócok elkészítése:
Az apróra vágott vöröshagymákat vajon megdinszteljük, majd hozzákeverjük a préselt foghagyma gerezdeket és a rizst. Az alaplevet folyamatosan adagoljuk, és kevergetve addig főzzük, amíg a rizs felveszi az összes folyadékot. Belekeverjük a maradék vajat és megvárjuk, amíg teljesen lehűl, majd gombócokat formázunk belőle.
A szokásos módon mindet lisztbe, tojásba, (lenmagtojásba) zsemlemorzsába (tönkölykorpába) panírozzuk.
A basmati rizsből készült gombócokat sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük, majd olajjal megkenegetjük. (Készíthetünk házilag konyhai olajsprayt (egy szórófejes flakonba olajat töltünk) ami takarékos, környezetbarát megoldás mivel a segítségével az ételek készítésénél kevesebb olajat használunk.