Az emberek általában azt gondolják, hogy a cukrot az ízesített üdítőkkel, süteményekkel, csokoládéval, esetleg fagylalt formájában viszik be a szervezetükbe. Ez igaz is, viszont napi szinten, általában a szükséges mennyiség többszörösét.
Azonban azt már kevesen tudják, hogy a szénhidráttartalmú élelmiszereket is (burgonya, kenyér, tészta) cukorrá bontja le a szervezetünk. ( pl. A tésztának mintegy 80%-a cukorrá bontva szívódik fel).
Sokan nem is sejtik, hogy a feldolgozóipar még mi mindenhez ad cukrot. Az egyes élelmiszerek elfogyasztása után is rejtve marad számunkra, hogy valójában mennyi cukor került a szervezetünkbe.
Az előrecsomagolt termékek, az ízesített üdítők mellett a tejtermékek, gyümölcsjoghurtok, szószok, mártások esetében általában az íz fokozáshoz és a tartósítás részeként, nagy mennyiségű finomított cukrot tartalmaznak.
Gyakran egészségesnek gondolt élelmiszerek is rengeteg cukrot rejtenek (gabonakeverékek, gyümölcslevek, teák, kenyerek, aszalt gyümölcsök, különféle light vagy diétás termékek), amelyekben csak a zsírtartalmat csökkentették. (pl. Az alacsony zsírtartalmú joghurtok élvezeti értékét úgy növelik, hogy az elvont zsír helyett még több cukorral ízesítik azokat.)
Egyszóval, sajnos napi szinten jóval több cukor kerül a szervezetünkbe, mint azt gondolnánk. Szervezetünk nincs felkészülve ekkora mennyiség befogadására. Egy ideig igyekszik az egyensúlyt megőrizni, később azonban megdöbbenve szembesülhetünk a következményekkel.
A „21 század fekete halálának” nevezett cukorbetegség alattomosan fejti ki romboló hatását az emberi szervezetre.
„ Annak, amit megeszünk a legnagyobb része fölösleges. Csak a negyedére van szükségünk az életre. A másik háromnegyed rész az orvosokat gazdagítja. A cukor egy teljesen halott anyag. Mesterségesen előállított, finomított kivonat. Csak kalorikus értéke van. A szervezetbe jutva elrabolja a már birtokolt tápanyagokat. Akik cukrot fogyasztanak, alkoholisták, anélkül, hogy tudnának róla.” Dr. Herbert M. Shelton
Egészségünk megtartása érdekében fontos szabály, hogy mindig nézzük meg a címkén szereplő összetevőket mielőtt döntést hozunk. (Ha az élelmiszer címkéjén a cukor, barnacukor, méz, glükóz, dextróz, fruktóz, kukoricaszirup, keményítőszirup, maltóz, szacharóz, melasz, invertcukor, aspartam, sacharin és acesulfam kifejezéseket olvassuk, akkor az a termék hozzáadott cukrot tartalmaz.)
EGÉSZSÉGÜNK KULCSA A TUDATOS TÁPLÁLKOZÁS.