(balzsamfű, démutka, kakucskafű, thimián, tömjénfű)

Kámforos illatú, aromás fűszer. Európában szinte bárhol fellelhető évelő növény. A gyógyászatban frissen, vagy szárítva elsősorban a virágait és a leveleit hasznosítják. Remek antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, az egyik leghatékonyabb természetes tartósítószer. Az ókorban az egyiptomiak és az etruszkok is alkalmazták a mumifikálás folyamatában. A görögök torokfájást mézzel kevert kakukkfűvel gyógyították.  A római katonák úgy vélték, hogy a kakukkfű bátorságot és erőt kölcsönöz nekik, így csaták előtt kakukkfűből készült főzettel öntözték meg magukat. A középkori emberek kis csokor kakukkfüvet helyeztek párnájuk alá, hogy az éjszakai a rémálmokat így űzzék el. A harcba induló katonák hölgyei jókívánságként, virágzó kakukkfűszárat hímeztek lovagjaik jelvényére.

 

Kakukkfű

 

A népi gyógyászat fertőtlenítő és antibakteriális hatása miatt, a légúti- és húgyúti fertőzések kezelésére alkalmazza.  A kakukkfű illóolajai enyhítik a megfázásos tüneteketa köhögéstgyulladásgátló, főzete nyákoldó és köptető hatású. Betegség esetén naponta  2-3 csésze kakukkfű tea elfogyasztása javasolt. Orrdugulás kezelésére  a kakukkfüves inhalálás segítség lehet. Kisebb gyermekeknek készítsünk inkább kakukkfüves nyugtató fürdőt. (1 liter erősebb kakukkfűteát öntsünk a gyermek fürdővizébe.)

Általános immunerősítés céljából fogyasszunk 1 csésze kakukkfűteát naponta.

Remek étvágygerjesztő, gyomorjavító, fertőtleníti a bélrendszert, görcsoldó, szélhajtó, méregtelenítő, nyugtató hatású.  Emésztési zavarok (puffadás, hányinger) kezelésére teájából étkezés után igyunk meg 1 csészével.

A kakukkfű hatékonyan enyhíti a migrénes fejfájás tüneteit, a menstruációs görcsöketStressz, fejfájás, menstruációs görcsök esetén már 1 csésze tea enyhülést hozhat.

Külsőleg alkalmazhatjuk lemosóként gyulladt, pattanásos bőrre, borogatásként csípések és horzsolások esetében. Illóolaja kedvező hatást gyakorol, a fejbőr faggyúmirigyeinek működésére ezáltal csökkenti a haj zsírosodását.

A kakukkfű tea készítése: Egy csapott evőkanál teafüvet 2,5 dl vizzel forrázzuk le, majd 10-15 percnyi állás után leszűrve, lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk.

Az ételekben majorannával, rozmaringgal, babérlevéllel, szerecsendióval és zsályával együtt jól harmonizál. Felhasználható nehezen emészthető leveseknél: pl. bab-, borsó-, burgonya-, paradicsom-, káposztaleves. Petrezselyemmel keverve ízletes fűszeres vajat készíthetünk belőle.