Az ember az evolúció során arra programozódott, hogy szeresse az édes ízt, hiszen amikor kevés volt az élelem, ösztönösen a magasabb energiatartalmú, édesebb gyümölcsöket keresték.
Kívánjuk az édes ízt, melynek oka az agyban keresendő. A cukor az agy jutalomközpontjára van hatással. Ha cukrot eszünk, agyunk észleli a dopamint és a szerotonint, azokat a hormonokat, amik javítják a hangulatunkat. Cukorfogyasztással a jó hangulatot kémiai úton hozzuk létre, ezért vágyakozunk borongósabb, stresszesebb napunkon cukor, süti és csokoládé után. A cukor boldogságdrog.
Azonban, ha szervezetünket folyamatosan nagyobb mennyiségű cukorral bombázzuk, az endorfintermelő részleg működése lelassul, és nem tudja megfelelően szabályozni az agyban lévő endorfin mennyiségét.
Ennek hatására csökken a szervezetben jelen lévő endorfin mennyisége, amitől lelassulunk, lehangoltak, vagy akár depressziósak is lehetünk. Újabb adag cukorra vágyunk. Ez egy ördögi kör. A rendszeres cukorfogyasztás akadályozza a dopaminszállítást, ettől pedig még több cukrot kell fogyasztanunk, hogy a korábbi hatást elérjük.
Dr. Best, az inzulin felfedezője, az inzulinnal végzett kísérletek folyamán fedezte fel, hogy a cukor ugyanúgy hat a szervezetre, mint az alkohol.
A cukor emésztése erjesztő hatású. Ilyenkor ecetsav, szénsav és alkohol keletkezik. Az ecetsav, de főleg az alkohol, nagyon erős romboló hatást végez a bél membránjaira nézve. Az alkohol a vesét is roncsolja és hatással van az idegrendszerre.
Dr. Robert Lustig amerikai endokrinológus szerint a cukor függőséget okoz, és ugyanolyan mérgező, mint a kábítószerek. Akár elvonási tüneteink is lehetnek.
Ha valaki rendszeresen nagyobb mennyiségben fogyaszt cukortartalmú élelmiszereket és valamiért nem jut hozzá a megszokott adagjához, agresszívvé válhat, mivel a szervezet jelez, hogy már felhasználta az idegek működéséhez szükséges B vitaminokat. (A cukrok lebontásuk során B1 vitamint vonnak el a szervezettől.) A túlzott cukorfogyasztás jelei: fáradékonyság, szorongás, izgatottság, székrekedés.
Az agresszív viselkedés, a hiperaktivitás, a magatartási zavarok egy része csökkenthető, ha kevesebb cukrot kap a szerezet. Nagy adag öntudat és önfegyelem kell ahhoz, hogy ritkábban együnk édesített, nagy szénhidráttartalmú ételeket.